Chcesz założyć własną firmę? Chętnie Ci pomożemy!

Data dodania: 2019-06-07 Chcesz założyć własną firmę? Chętnie Ci pomożemy!

Zdecydowałeś się na założenie własnej firmy? Gratulujemy! Teraz czas ją zarejestrować. Zanim zarejestrujesz firmę w urzędzie, dobrze się przygotuj. Rejestracja firmy będzie wymagać kilku ważnych decyzji, od których zależeć będzie m.in. to, jakie będziesz płacił podatki oraz jakie będą twoje obowiązki jako przedsiębiorcy. Nie działaj pochopnie. Jeśli będziesz dobrze przygotowany do rejestracji, przebiegnie ona szybko i bez problemów.

Jak założyć firmę: forma opodatkowania, nazwa firmy, kody PKD, inne ważne informacje przydatne przy rejestracji działalności

Jeśli chcesz założyć firmę (jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę) i masz pytania związane z jej rejestracją, skorzystaj z naszej telefonicznej pomocy pod numerem: 601 524 149


Jaki rodzaj opodatkowania wybrać?

Jako przedsiębiorca, będziesz miał do wyboru kilka form opodatkowania. Wybierz taką, która pozwoli ci płacić jak najniższe podatki. Pamiętaj, że nie będziesz mógł jej zmienić w dowolnym momencie. Przy rejestracji, oprócz wskazania formy opodatkowania, określisz również sposób płacenia zaliczek na podatek. Od wyboru opodatkowania będzie również zależeć rodzaj księgowości Twojej firmy.


Kiedy Twoja firma ma wystartować?

We wniosku o rejestrację firmy musisz wpisać konkretną datę rozpoczęcia działalności (może być ona późniejsza niż dzień, w którym składasz wniosek). Pamiętaj, że wraz z rejestracją przejmujesz obowiązki przedsiębiorcy dotyczące m.in. opłacania składek ZUS. Dlaczego data rozpoczęcia jest taka ważna? Jeśli korzystasz z ulgi ZUS na start i np. założysz firmę na początku miesiąca, od tego momentu zacznie się liczyć okres 6 miesięcy bez składek ZUS na ubezpieczenia społeczne. Jeśli jednak zarejestrujesz działalność w połowie miesiąca, to termin 6 miesięcznej ulgi zacznie płynąć dopiero od następnego, pełnego miesiąca.


Jak wybrać dobrą nazwę dla firmy?

Każda działalność musi mieć swoją nazwę (firmę). Powinna być ona prosta i łatwa do zapamiętania. W przypadku najprostszych rodzajów działalności, nazwa musi zawierać co najmniej Twoje imię i nazwisko. Przed rejestracją możesz sprawdzić np. w internecie, czy ktoś już nie korzysta z wybranej przez ciebie nazwy.


Czym będzie zajmować się twoja firma? Wybierz kody PKD

Przy rejestracji firmy musisz zgłosić, jakiego rodzaju działalność będziesz prowadził. We wniosku rejestracyjnym wpisujesz tzw. kod PKD, czyli rodzaj działalności. Od tego będzie zależeć m.in. sposób opodatkowania oraz inne obowiązki (np. posiadanie kasy fiskalnej).


Gdzie chcesz prowadzić konto firmowe?

Jeszcze zanim zarejestrujesz firmę, możesz sprawdzić, który bank oferuje najlepsze warunki dla konta firmowego. Możesz używać prywatnego konta, ale oddzielne konto dla firmy jest znacznie wygodniejsze. Niektóre banki pozwalają zakładać konto firmowe przed rejestracją firmy. W innych będziesz mógł to zrobić dopiero po rejestracji firmy. Po założeniu konta firmowego, będziesz musiał zgłosić jego numer do urzędu.


Obawiasz się, że założenie własnej firmy jest skomplikowane? Skorzystaj z naszej pomocy.

Jeśli chcesz zarejestrować firmę, ale obawiasz się, czy będziesz w stanie prawidłowo wypełnić wniosek, skorzystaj z naszej darmowej pomocy. Zadzwoń pod numer 601 524 149.


Dodatkowe informacje

Jeśli masz dodatkowe pytania związane z rozpoczęciem działalności i dotyczące np.

  • wyboru formy opodatkowania (Karta, Ryczałt, PKPiR)

  • zgłoszenia do ubezpieczeń w ZUS (siebie, pracowników, członków rodziny)

  • rejestracji VAT + VAT-UE

  • zaświadczenia A1 z ZUS

  • zgłoszenia kasy fiskalnej (jeśli sprzedajesz towar osobom fizycznym)

  • konta bankowego (prywatne czy firmowe)

zachęcamy do kontaktu: 601 524 149

Napisz do nas