Nowa matryca stawek VAT

Data dodania: 2019-07-13 Nowa matryca stawek VAT

Wszyscy podatnicy korzystający z kas oraz drukarek fiskalnych lub planujący zakup nowych urządzeń fiskalnych powinni zadbać o ustawienie w nich właściwych stawek podatku VAT. W 2019 roku nie zaszła żadna zmiana wysokości stawek podatku VAT, ale zmieniła się ich kolejność. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów w sprawie kas rejestrujących z dnia 29 kwietnia 2019 r. obowiązuje nowa matryca stawek podatkowych dla wszystkich urządzeń fiskalnych. Skutkuje to koniecznością przeprogramowania wielu kas i drukarek fiskalnych.

Czy kolejność stawek jest ważna?

Jeśli wszystkie towary i usługi mają przypisane właściwe stawki podatku VAT (odpowiednie dla poszczególnych towarów i usług), to kolejność stawek podatkowych nie ma żadnego wpływu na poprawne naliczenie podatku VAT (niezależnie czy będzie to oznaczenie A, B, C, ... itd.) Przepisy zobowiązują jednak do aktualizacji matrycy stawek VAT nawet w przypadku gdy dana stawka nie jest wykorzystywana.

Do kiedy należy przeprogramować urządzenia?

Dla kas zafiskalizowanych przed 1. maja 2019 r. zmianę matrycy VAT należy przeprowadzić do 31. lipca 2019 r. Do tego dnia można rejestrować sprzedaż w oparciu o dotychczas stosowaną matrycę stawek VAT. Nowa matryca VAT obowiązująca po 31. lipca 2019 r. to:

Litera „A” – przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%,

Litera „B” – przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%,

Litera „C” – przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5%,

Litera „D” – przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%,

Litera „E” – przypisane zwolnienie od podatku,

Litery „F” i „G” – przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Jak sprawdzić kolejność stawek podatku VAT?

Wszystkie stawki VAT zaprogramowanie w kasie lub drukarce fiskalnej wykazane są w każdym z raportów dobowych. Należy sprawdzić czy w urządzeniu fiskalnym kolejność i wysokość stawek jest poprawna:

A = 23%
B = 8%
C = 5%
D = 0%
E = zwolnione z VAT

Ważne: nie liczy się tylko wartość stawek ale ważna jest również ich kolejność !!!

Na zmianę stawek VAT jest czas tylko do końca lipca 2019 roku. Stawki podatku VAT może zmienić właściciel urządzenia fiskalnego lub serwisant.


Napisz do nas